Nie potrzebuję na co dzień nawigacji, znam moje miasto na wylot i sam najlepiej wiem, jak po nim jeździć. Że niby omija korki? Nie, w to nie wierzę – to najczęściej powtarzane argumenty przez osoby, które podróżują po swoich miastach na pamięć. Wbrew jednak temu co uważają sceptycy, wraz z upowszechnianiem się smartfonów, popularyzacji rozwiązań geolokalizacyjnych oraz taniejącego dostępu do Internetu – coraz więcej osób korzysta z nawigacji, które omijają korki.

 

NE_tlo_1200x627

 

Jeżeli znamy daną trasę, bo pokonujemy ją dziesięć razy w tygodniu, to w takim wypadku przydatność nawigacji GPS z systemem analizującym stopień zakorkowania naszego miasta, wydaje się nieco mniejsza. Ale czy na pewno? Jeśli do danego miejsca prowadzi kilka alternatywnych tras, to właśnie nawigacja może podpowiedzieć nam, którą z nich wybrać, by zaoszczędzić czas. Co więcej, w razie nieprzewidzianego zatoru powstałego w wyniku kolizji, demonstracji w mieście czy też po prostu remontu, żadne inne rozwiązanie nie będzie nam bardziej przydatne, niż nawigacja omijająca korki. A to właśnie dlatego, że będzie ona lepiej doinformowana od nas i umożliwi nam ominięcie problemu „szerokim łukiem”. Wyjeżdżając z domu raczej nie wiemy, czy na naszej trasie właśnie dziś nie popsuł się tir i nie zablokował jednego z pasów, prawda?

 

Jak to działa?

 

Dzięki coraz szybszej i tańszej transmisji danych, wiele spośród aplikacji tego typu oferuje nam możliwość podglądu stanu przepustowości arterii miast w czasie rzeczywistym. Dzięki temu m.in. NaviExpert jest w stanie przeanalizować przewidywany czas przejazdu od punktu A do B i na bieżąco podsunąć nam najlepsze rozwiązanie. Wszystkie nawigacje online, których producenci chwalą się, że omijają korki, działają na podobnej zasadzie – pozyskują informacje o tym, z jakimi prędkościami poruszają się auta na określonych odcinkach i dzięki temu wiedzą, na których z nich są korki oraz jak je omijać. Dane te pochodzą z informacji przesyłanych przez same nawigacje, z którymi podróżują kierowcy lub/oraz z profesjonalnego monitoringu flot pojazdów firmowych. Skuteczność nawigacji zależy natomiast od tego, jak wiele aktualnych danych o ruchu ma dany dostawca aplikacji oraz jak działają algorytmy umożliwiające omijanie zakorkowanych odcinków.

 

Korzystanie z nawigacji omijających korki pozwala nam zaoszczędzić sporo czasu. – Początkowo może nas zaskoczyć to, że nawigacja prowadzi nas jakimiś dziwnymi skrótami, a nawet osiedlowymi uliczkami. Innym razem to, że wybiera z pozoru dłuższą trasę – jednak zawsze jej celem jest to, by doprowadzić nas na miejsce w optymalnym czasie, z ominięciem korków. Przed wytyczeniem trasy aplikacja wyświetli nam alternatywne trasy wraz z ich podsumowaniem. To którą wybierzemy zależy wyłącznie od nas – mówi Katarzyna Przybylska z NaviExpert. I dodaje: – W przypadku NaviExperta i badań, które przeprowadziliśmy już jakiś czas temu w Warszawie w godzinach popołudniowego szczytu okazało się, że podróżując z naszą aplikacją można zaoszczędzić średnio 26% czasu, który stracilibyśmy na staniu w korkach. I nie jest to coś, w co należy uwierzyć, a coś, co teraz każdy może sprawdzić przez miesiąc za darmo – mówi Katarzyna Przybylska.